Miłością nie zapłacę

Wyróżniony
Skomentuj jako pierwszy! 2020-03

Miłością nie zapłacęRozmowa z Krzysztofem Dudkiem, dyrektorem naczelnym Teatru Nowego

Jaki był 2019 rok dla Teatru Nowego?

Moim zdaniem był to najlepszy rok w historii teatru. W marcu pokazaliśmy premierę „Utraconej czci Barbary Radziwiłłówny”, którą publiczność przyjęła bardzo entuzjastycznie. Później Maciej Wojtyszko zrealizował „Fantazję polską”, spektakl, który został przeniesiony do Teatru Telewizji i miał milionową widownię. Prapremiera „Lolity” Nabokova także była udana. Był to również rok rekordów w pozyskiwaniu funduszy z Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz od gminy. I rozbiliśmy bank z odznaczeniami dla naszych pracowników. Mamy się z czego cieszyć.

Przed Panem kolejny konkurs…

Miłością nie zapłacęW 2016 roku, gdy brałem udział w konkursie na dyrektora Teatru Nowego, gazety pisały, że jestem partyjnym kacykiem z nadania Platformy Obywatelskiej, że przyjaźnię się z Prezydent Hanną Zdanowską i jestem tłukiem, który wszystko zawdzięcza poparciu politycznemu, a o kulturze nie mam zielonego pojęcia. Mało kto mówił wtedy o tym, co przez 9 lat zrobiłem jako dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Ciekaw jestem, co gazety teraz napiszą…

Jak wygląda sytuacja finansowa teatru?

Musimy otrzymywać pieniądze na tzw. środki trwałe, natomiast spektakle realizujemy z grantów albo z przychodów wypracowanych przez teatr. Realizujemy też projekt, który nie ma precedensu w Polsce – to wciągniecie biznesu do koprodukcji przy spektaklu. I nie mówimy tutaj o darowiźnie, tylko o wejściu przedsiębiorców w teatralne przedsięwzięcia komercyjne. Takiego mechanizmu jeszcze nikt w tym kraju nie stworzył. System finansowania teatru jest skomplikowany. Dotacja podmiotowa pokrywa tylko koszty, i to nie wszystkie. Trzeba wiedzieć, czym jest dotacja celowa i jaka jest procedura jej pozyskiwania. Do teatru wciąż przychodzą faktury, pracownicy żądają podwyżek i rozliczenia godzin nadliczbowych. Nie mogę im – jak mówiłem już w wywiadach odpowiadając na prasowe zaczepki – zapłacić za pracę miłością.

Jakie są nowe inicjatywy teatru?

Miłością nie zapłacęWspólnie z Instytutem Teatralnym im. Mieczysława Hertza realizujemy projekt Mistrzowska Akademia Teatralna – jej działania będą miały formę „master class” prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów. 2 marca prof. Geoffrey Colman poprowadzi warsztaty o teatrze Czechowa, wkrótce gościem MAT ma być Jerzy Trela. Już w lutym ciekawe spotkanie z Maciejem Wojtyszką prowadzone przez prof. Józefa Opalskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych pokazało, jak łódzka publiczność spragniona jest poważnych rozmów o teatrze.

Dziękuję za rozmowę i życzę wygranej w konkursie.

Jerzy Mazur, zdjęcia archiwum Teatr Nowy

(0 głosów)
Wyświetlony 9183 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.